
Realizacija projekta adaptacije i uređenja stana površine 60-ak kvadratnih metara u zagrebačkom naselju Vrbani potvrđuje izjavu arhitekata Roberta i Martine Križnjak kako: „Stan nije tek puki Instagram-model, već mora ispunjavati sve kriterije ugodnog, funkcionalnog i estetski privlačnog stambenog prostora“.
Vizualni identitet stana odgovara profilu vlasnika – radi se o uspješnom poslovnom čovjeku, s poslom zbog kojeg dobar dio vremena provodi na službenim putovanjima. S čestih putovanja voli donijeti različite suvenire, kako one tipične, tako i one neobične, među kojima se ističu boce s pijeskom iz dvadeset pustinja koje je imao priliku obići diljem svijeta.
Boce s pijeskom iz 20 pustinja
Tlocrtna organizacija odražava jasnu funkcionalnu podjelu životnog prostora na dvije zone: intimni trakt spavaće sobe, garderobe i kupaonice s internim hodnikom te veliku „open space“ cjelinu dnevnog boravka, kuhinje i blagovanja. Velika ostakljena klizna stijena povezuje dnevnu zonu s prostranom terasom orijentiranom na jug, koja postaje sastavni dio stambenog prostora.
Open space
Jezgru stana čini kuhinja u L-obliku, s kuhinjskim otokom čija velika površina služi kao blagovaonski stol. Ovakva organizacija ne iznenađuje s obzirom na to da vlasnik stana voli kuhati kad god ima priliku za to. Kuhinjski elementi i ormarići precizno su projektirani za njegove potrebe te se nastojalo iskoristiti sav raspoloživi prostor.
Skrivena polica iza sudopera
Tako su kliznim vratima iza sudopera skrivene police za različite egzotične začine koje vlasnik dodaje svojim jelima, dok elegantna izduljena niša s policama daje koristan prostor za knjige, kuharice, boce i suvenire.
Luksuzan i ozbiljan štih kuhinje naglašavaju fronte od crnog mat MDF-a Perfect Sense, u kombinaciji s bijelim i drvenim elementima. Radne plohe kuhinje i stola izrađene su od Fenix ploča, inovativnog visokotehnološkog materijala proizvedenog od akrilne smole, obrađene i učvršćene korištenjem snopova elektrona. Površina ovakvih ploča je ekstremno mat izgleda, ne ostavlja otiske prstiju i vrlo je ugodna za dodir. Otporne su na ogrebotine, trljanje, udarce, kiseline i toplinu, a ujedno imaju i izražena antibakterijska svojstva.
Sve ove karakteristike klijent je naveo kao poželjne u svojoj novoj kuhinji, a projektanti su se potrudili pronaći idealnu kombinaciju materijala i oblika. Kao dodatan izvor rasvjete za stol, odabrane su ovješene svjetiljke Morosini.
Dnevni boravak funkcionira kao mikro-zona za privatni odmor i druženje s gostima. Velika kutna sofa Ditre Italia Lennox smještena je tako da omogućuje vizualni kontakt s kuhinjom i terasom. S druge strane ugrađene su zidne police detaljno projektirane i izrađene za vlasnika stana, gdje su smještene knjige, časopisi i suveniri. Idealnu kombinaciju kompletiraju udobna fotelja, dizajnerska podna lampa i veliki prozor okrenut prema istoku.
Zid koji dijeli dnevni prostor od intimnog dijela stana perforiraju dva prolaza u interni hodnik, čime je postignuta igra planova i ploha. Cijela površina tretirana je dekorativnim zidnim premazima s izgledom natur betona. Na taj način naglašena je posebnost spavaćeg trakta u odnosu na dnevnu „open space“ zonu.
Nijanse iz boravka nastavljaju se i u spavaćoj sobi, pa tako prevladavaju siva, crna i bijela boja uz detalje od drvnog dekora. Zidna tapeta iznad uzglavlja kreveta, kao i tepisi te zavjese u cijelom stanu izvedeni su u suradnji sa Show.MI.room, studiom za opremanje interijera.
Osim iz hodnika, u kupaonicu se pristupa i iz spavaće sobe zasebnom vezom kroz prolazni, „walk-through“ ormar. U kupaonici je posebna pažnja posvećena dobroj osvijetljenosti. Kako bi prostor bio ugodniji, projektanti su se u dogovoru s klijentom odlučili na nešto svjetlije nijanse te tople drvene elemente ormarića i praktične police u niši. Vizualnom proširenju prostora pridonosi velika površina zrcalnih fronti uvučenih ormarića.
U stanu u kojem svaka polica priča neku priču i doživljaj te gdje je svaki element pomno biran i projektiran, bitno je ostvariti dobru komunikaciju između klijenta i projektanta. Od samog početka procesa projektiranja, odnos između vlasnika stana i tima Arhitektonskog studija Križnjak bio je otvoren i prijateljski, a investitor je imao pouzdanje u stručnost arhitekata. Pritom je važno da investitor bude uključen u svaku fazu projekta, jer je na kraju svaki konačni izbor na njemu kao vlasniku stana. U ovom slučaju, dobar ukus klijenta i stručno vodstvo projektantskog tima pokazali su se dobitnom kombinacijom. Finalni rezultat je stan u kojem svaki kutak odiše karakterom svog korisnika te prenosi doživljaje i stil života suvremenog poslovnog muškarca.
Arhitektonski Studio Križnjak
Robert Križnjak, dipl.ing.arh.
Martina Križnjak, dipl.ing.arh.
Facebook: Arhitektonski studio Križnjak
Instagram: arhitektonskistudiokriznjak
LinkedIn: www.linkedin.com/company/kriznjak
Foto: Saša Ćetković