tr?id=1052675661447439&ev=PageView&noscript=1 Preuzmite brošuru s najvažnijim pojmovima i procedurama za obnovu nakon potresa

11 godina s Vama!

Preuzmite brošuru s najvažnijim pojmovima i procedurama za obnovu nakon potresa

Foto: Gradečki projekt d.o.o.
Posao obnove oštećenja na višestambenim objektima nakon potresa u Zagrebu nije nimalo jednostavan zadatak. U cijeloj šumi nepoznatih pojmova izuzetno je važno dobro balansirati između propisa, suvlasnika, upravitelja, projektanata, izvođača i drugih sudionika

Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja objavilo je javni poziv za privremenu i nužnu zaštitu i popravak zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Zagrebačke županije i Krapinsko-zagorske županije.

 

Prijave će se primati putem sustava e-Građani od 10. lipnja do 31. listopada 2020. godine.

 

Zbog toga je projektni ured Gradečki projekt d.o.o. izradio brošuru s detaljnim objašnjenjem pojmova i procedura za pristup obnovi stana/kuće pogođene potresom.

 

U većini slučajeva, bez pomnog planiranja i dobre argumentacije, dobra volja pojedinca ostaje neprepoznata između ostalih suvlasnika, a sve radi činjenice da većina suvlasnika nema percepciju vlasništva nad zajedničkim dijelovima zgrade, što se vrlo često manifestira kroz pasivan pristup većini pitanja.

 


Krajnje je vrijeme da svi suvlasnici razumiju da je primjerice krov, dizalo, oluk ili gromobran vlasništvo svakog od suvlasnika i da se sa minimalnim iznosima pričuve i/ili minimalnim iznosima za upravljanje jedva mogu servisirati osnovne potrebe zgrade poput rasvjete i/ili čišćenja stubišta.

 


Potres, koliko god bio razoran, naučit će nas da je vlasništvo ne samo pravo nego najvećim dijelom i obaveza koja traži kontinuiranu skrb i ulaganje u vlastitu imovinu, a koja je sastavljena i od posebnog dijela (stana, poslovnog prostora, garaže), ali i od zajedničkog dijela nekretnine. Svi želimo živjeti u uređenim domovima, a sada imamo priliku, uz već određenu financijsku pomoć obnoviti i zajedničke dijelove nekretnine!

 

Preuzmite brošuru na linku ovdje i saznajte:

  •  koji su koraci za obnovu zgrade
  •  koji su ključni zakoni
  •  koje su vam usluge inženjera potrebne
  •  kako do sufinanciranja države i grada
     i još mnogo toga!

 

 

Podnositelji prijava za pomoć Ministarstva su vlasnici i suvlasnici zgrada. U njihovo ime prijavu mogu podnijeti upravitelji zgrada, predstavnici suvlasnika za višestambene i poslovno-stambene zgrade, vlasnici ili suvlasnici obiteljskih kuća.

 

Radi se o pomoći do 20 tisuća kuna za svako kućanstvo, a spomenuti iznos namijenjen je za pomoć za hitno financiranje sanacije dimnjaka, kao i za popravak ili zamjenu zabatnog zida, popravak dizala te nužnu privremenu zaštitu zgrade od utjecaja atmosferilija i uklanjanja/pridržanja opasnih dijelova zgrade koji su mogli, odnosno koji mogu, ugroziti život ili zdravlje ljudi.

 

Iz Ministarstva graditeljstva osigurat će se 12 tisuća kuna po kućanstvu za spomenute sanacije, dok će se ostatak osigurati u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji će sufinancirati nove kondenzacijske bojlere s 80 posto od ukupnog iznosa, odnosno do iznosa od 8000 kuna. Za kupnju bojlera poziv raspisuje Fond.

 

Publisher:
gradimozadar.hr