
Koja je najvažnija primjena dronova u graditeljstvu te na koji način pomažu pri spriječavanju nesreća na gradilištu, već je kao tema obrađeno u više od 1300 stručnih članaka.
Ovo je sedam najvažnijih primjena dronova u graditeljstvu, a koje kao sažetak donosi PlanRadar:
- Ispitivanje građevina
Dronovi nude značajnu prednost zbog uštede vremena i troškova prilikom ispitivanja teško dostupnih mjesta, a koja su do sada bila vidljiva uz uporabu teške opreme, užadi, visećih skela i posebno educiranog osoblja.
Procesi koji su nekada trajali tjednima sada mogu biti prvedeni unutar svega nekoliko dana, a kao rezultat tu su uštede više od 70% financijskih sredstava.
Primjerice pomoću infracrvene termografije, koja dođe kao dodatna oprema, može se snimiti stanje materijala čime se u kratkom vremenu može ustanoviti postojanje toplinskih mostova, vlage i drugih neželjenih pojava.
- Veća sigurnost na gradilištu
Doprinos sigurnosti na gradilištu također dolazi uporabom dronova, naime potencijalne će se opasnosti daleko brže uočiti na taj način. Primjerice aktivnost strojeva, vozila i dizalica se upotrebom dronova uočava daleko brže, a služe i za uočavanje neovlaštenog pristupa gradilištu.
Prema anketi provedenoj od strane tvrtke DroneDeploy, uporabom dronova se povećava sigurnost na gradilištima za 55 %. Analiza tvrtke Pricewaterhouse Coopers je recimo pokazala kako uporaba dronova na gradilištima smanjuje broj nezgoda opasnih po život za čak 91%.
- Snimka gradilišta
Snimanje gradilišta u različitim fazama izvođenja radova odličan je način za praćenjem napredovanja projekta. Dodatno uz pomoć GPSa dronovi mogu nekoliko puta preletjeti preko istog mjesta i napraviti snimke pomoću kojih se uspoređuje prethodno i trenutno stanje određene lokacije. Slike snimljene iz zraka, panoramske snimke ili HD video snimke ne omogućuju samo direktno praćenje procesa izgradnje, već se mogu koristiti i u marketinške svrhe kako bi kupcima i drugim sudionicima tržišta predočili stanje iz novih i zanimljivih perspektiva.
- Mjerenja
Još jedno vrlo često područje primjene dronova na gradilištima je provođenje različitih mjerenja. Pritom presudnu važnosti za kvalitetu mjerenja predstavljaju kamera montirana na dron i software koji će se koristiti za daljnju obradu podataka. Pomoću software-a se iz snimljenih fotografija koje su preko GPS podatka vezane na određenu lokaciju izrađuju tzv. točkasti oblaci. Na osnovu njih se preuzimaju daljnji podaci kao npr. pikseli, 3D modeli ili ortografske snimke.
- Nadzor tijekom izvođenja radova
Kako bi se kvalitetno izradila dokumentacija o napretku izgradnje tijekom izvođenja radova ili za nadzor te prikupljanje eventualnih dokaznih materijala dron služi kao izvrstan alat.
Naime, prilikom izvođenja na dnevnoj se bazi odvija niz različitih procesa, a često usred projekta dolazi i do određenih promjena prethodno načinjenih planova. Iz ptičje perspektive se svi događaji bilježe u realnom vremenu, a moguće je pratiti njihov tijek usporedbama prethodnog i trenutnog stanja. Prema podacima tvrtke DroneDeploy upotrebom dronova trajanje nadzora nad radovima smanjuje se za čak 52%.
- Pravovremena komunikacija
Upotreba dronova na gradilištu poboljšava internu i eksternu komunikaciju na gradilištu. Snimke iz zraka mogu se dopuniti zabilješkama ili vizualnim elementima kako bi svi sudionici projekta bili pravoremeno informirani o potencijalnim rizicima, promjenama ili drugim bitnim činjenicama.
- Transport građevinskih dijelova i alata
Dronovi se pri izvedbi građevinskih projekata mogu koristiti i za prijenos pojedinih dijelova ili alata. Primjerice, služe za prijenos kablova za viseće skele u slučajevima kad nije moguće organizirati transport helikopterom ili kad bi transport na druge načine predstavljao previsok rizik.
Ograničenja uporabe dronova
- Pored svih prednosti koje uporaba dronova u graditeljstvu nosi sa sobom, moraju se uzeti u obzir i ograničanja uporabe dronova:
- Zakonski propisi
- Ograničeno trajanje baterije i leta
- Doseg i mogućnost manevriranja
- Nosivost
- Vremenski uvjeti
Još više informacija o ovoj temi pročitajte na blogu PlanRadar