tr?id=1052675661447439&ev=PageView&noscript=1 Novi format Noći arhitekture - posjet izložbi FIUME FANTASTIKA

12 godina s Vama!

Novi format Noći arhitekture - posjet izložbi FIUME FANTASTIKA

NOĆI ARHITEKTURE Prosinac 2020. WTF2020?!

Još je nešto manje od mjesec dana do kraja godine kakvu nitko nije očekivao. Ovo je godina pandemije. Prosinac 2020. godine, za nas je mjesec kada stara i poznata ekipa isprobava nešto novo i dosad možda produkcijski najzahtjevnije - novi format Noći arhitekture u kojem nećemo slušati predavanja, nećemo gledati filmove, ali ćemo prošetati kroz FIUME FANTASTIKA: Fenomeni grada, izložbu u sklopu programskog pravca SLATKO I SLANO, samo jednog od 8 pravaca koji se događa u sklopu Rijeka - Europska prijestolnica kulture 2020. pored glavnih tema koje su usko vezane za identitet Rijeke // Voda, Rad i Migracije.

 

Ali prvo tko? NOVI ŽIVOT DELTE POČINJE U DELTALABU - samo je jedan prvi kurator Dana arhitekture, čovjek koji je 2017. godine sarajevskoj publici prezentirao Kontinuirani interijer, a onda se u travnju ove godine digitalizirao na Noćima arhitekture APR-2020 [online] x WTF2020?! x ONE.NIGHT.STAND -

 

LINK ZA IZLOŽBU 

 

Idis Turato i DeltaLab, multidisciplinarni istraživački i produkcijski centar pri Sveučilištu u Rijeci okupili su 17 arhitektonskih i dizajnerskih timova koji su duž rijeke Rječine pa sve do njene delte u Jadransko more, kreirali 16 prostornih intervencija koje zajedno čine Slatko i slano. Popis timova je malo reći fantastičan, a na njemu možemo naći i neke od predavača i kuratora prijašnjih Dana arhitekture_Dinko Peračić (kurator DA2018, predavač DA2017), Nikola Bašić (DA2010), 3LHD (DA2010), te ekipa arhitektonskog ureda SKROZ (DA2018), kojoj je uručena prva FRESH+BOLD Nagradu Dana arhitekture za 2018. godinu.

 

Popis je, osim arhitekata, nadopunjen znanstvenicima, stručnjacima i umjetnicima iz Rijeke, Hrvatske ali i iz šireg internacionalnog kruga [npr. Vedran Mimica, profesor urbanizma na Illinois Institute of Technology u Chicagu] koji su dali svoj doprinos planiranju programa unutar prostora kojeg obuhvaća Slatko i slano i koji se sastoji od prostornih i umjetničkih intervencija, kulturnih programa, edukacije i istraživanja, a sve pod operativnim i izvedbenim pokroviteljstvom DeltaLab-a.

 

Ono što nas za prosinačko izdanje Noći zanima je - što to DeltaLab točno radi?! FIUME FANTASTIKA: Fenomeni grada je izložba postavljena u riječkoj industrijskoj hali Exportdrvo koja je 1961. godine izgrađena za potrebe skladištenja drvenih proizvoda, koji čekaju daljnji transport kroz riječku luku. Ono što je interesantno za Exportdrvo je činjenica da se ova hala nalazi direktno preko puta Hrvatskog narodnog kazališta Ivana Zajca u Rijeci, što prostorno označava i kulturni centar Rijeke, te se programskim pravcem Slatko i slano ustvari događa jedna kulturološka invazija industrijske zone i zauzimanje novih prostora koji inače nisu žarišne točke okupljanja građana i građanki Rijeke.

 

Program nudi pogled u moguće budućnosti Rijeke, a Slatko i slano postaje istodobno i ogledalo sadašnjosti i prozor u budućnost. Izložba FIUME FANTASTIKA prati posljednjih stopedeset godina urbane, turbulentne povijesti Rijeke, tijekom koje grad doživljava radikalan rast i postaje globalno prometno i industrijsko središte specifične arhitekture i urbanih fenomena.

 

Izložba je postavljena u 10 paviljona, u prizemlju Exporta, od kojih svaki priča priču o određenom riječkom fenomenu, a to su: 01_Granice, 02_Luka i željeznica, 03_Mreže, 04_Kino: “Stižu ljudi!”, 05_Grad, 06_Palača, 07_Zajedničko tlo, 08_Dokolica, 09_Spomenici i 10_Fantastične zone.

 

I na posljetku - zašto streamati izložbu?

 

Putovanja već neko vrijeme nisu opcija, a zbog pandemije većina događaja iz kulture su ograničenog pristupa ili u potpunosti otkazani. Jedan od rijetkih koji je opstao u ovom kaosu pandemije jest program Rijeka Europska prijestolnica kulture 2020, koji većinu svog repertoara redovito i temeljito izvještava online.

 

Međutim, izložbe poput upravo FIUME FANTASTIKA, koliko god bilo odlično vidjeti online kroz slike, tekstove, kritike i intervjue, činjenica je da tek pravi doživljaj 10 paviljona možemo spoznati in situ, samo ako smo ondje. Svaki paviljon priča svoju priču, te su Turato i ekipa DeltaLab-a već radili nekoliko kuriranih šetnji riječkoj publici - mi smo se zapitali zašto Idis ne bi došao u Sarajevo s Fiume Fantastikom - pa makar i preko monitora?!

 

Koristeći nekoliko perspektiva, a najviše se fokusirajući na Idisovu, Dani/Noći arhitekture zajedno sa ekipom iz DeltaLab-a donose Fiume Fantastiku na ekrane naše publike, koja trenutno broji nekoliko tisuća ljudi diljem regije, Europe i svijeta.

 

Malo smo istraživali što su uopće online izložbe i trenutno ih je u svijetu nekolicina aktivnih - međutim većina ih nije real time, te najčešće imitiraju web stranice s arhivama i galerijama slika, tu i tamo pokoja animacija ili teško locirana padajuća lista.

 

Izložbe su i dalje veoma fizičke, usudili bismo se reći dosta analogne, a posljednjih 9 mjeseci okolnosti su takve da su fizički kontakti limitirani u najstrožem smislu, čak u nekim slučajevima i eliminirani.

 

Zatvoreni smo i dalje u svoje sobe, stanove, kuće, te bilo kakav dodir s vanjskim svijetom proživljavamo kroz monitore svojih laptopa, računara, tableta i mobitela - zašto ne i live kuriranje izložbe? Izdanje Noći arhitekture se održava 15. prosinca u 19h na platformi Zoom, a sve informacije i upute za registraciju na Facebook stranici Dana arhitekture.

Publisher:
gradimozadar.hr