tr?id=1052675661447439&ev=PageView&noscript=1 Ljepilo kao revolucionarni materijal arhitekture budućnosti

11 godina s Vama!


Ljepilo kao revolucionarni materijal arhitekture budućnosti

SFMOMA - Snohetta
Foto: Henrik Kam
Revolucionarni materijal u arhitekturi budućnosti možda je onaj s kojim smo već dobro upoznati: ljepilo. U nedavnom članku za jednu od New Scientist kolumni, futurist Geoff Manaugh tvrdi da tipični konstruktivni sustav zgrada možda uskoro doživi obnovu. Umjesto vijaka i zavaraka koji drže čelik, kompozitni materijali na naftnoj bazi i panel ugljikovih vlakana pričvršćeni s ljepilom mogu poslužiti i kao struktura i koža građevine.

Riječ je o posebnoj vrsti ljepila koje ima mogućnost da se u potpunosti stvrdne u samo nekoliko sekundi stapajući dijelove zgrade u jednobojnu strukturu. Rezultirajuća gradnja je laka (potencijalno 70% lakša) i nosi se bolje s promjenjivim temperaturama od čelika. Ljepilo je također u prednosti što se tiče vremena izgradnje i efikasnosti.

Iako postoji nekoliko prepreka, ljepilo visoke čvrstoće se već koristi u nekoliko visoko rangiranih projekata za stvaranje glatke fasade, kao npr. u Snohettinom projektu proširenja Muzeja suvremene umjetnosti u San Franciscu.

Ako se ljepilo visoke čvrstoće u kombinaciji s modernim kompozitnim materijalima pokaže kao pouzdan i efikasan materijal kao što je reklamiran, arhitektura bi mogla doživjeti pravu revoluciju u načinu na koji se dizajniraju i grade objekti. 


Izvor/ArchDaily