gradimozadar.hr   gradimozadar.hr   gradimozadar.hr  gradimozadar.hr 
Oglasnik

Može li se na novoj etaži kuće spojiti peć na postojeći dimnjak?

Može li se na novoj etaži kuće spojiti peć na postojeći dimnjak??
Odgovor na pitanje čitatelja u suradnji s tvrtkom Babić d.o.o.
Babic


Pitanje čitatelja gradimozadar.hr portala:
Prilikom podizanja novog kata kuće, zanima nas da li možemo koristiti isti dimnjak za dva kata i koliko treba biti širok? Koristili bismo peć od 6kw snage, a energent su drva.


Odgovor Babić d.o.o.:
Po normi HRN EN DIN 18160 nije bilo dopušteno spajanje više od jednog otvorenog ložišta na dimnjak. U međuvremenu smo ušli u EU pa se ta norma promijenila i sad EN 13384-2 čl. 19 kazuje da se može spojiti više ložišta sa istim energentom na jedan dimnjak koji je ispravno proračunat.

Proizvođač dimnjaka ima naputak da se  smije  postaviti na jedan dimnjak najviše  tri ložišta ukupne snage do 60 kW ,gdje razmak između otvora nije veći od 6,5 m i snaga po ložištu nije veća od 20 kW.

Znači , mogu se spojiti dvije peći uz ispravno proračunat i napravljen dimnjak (proračun može odraditi ovlaštena osoba ili proizvođač dimnjaka)



slika1 Može li se na novoj etaži kuće spojiti peć na postojeći dimnjak?