
Okupljene su pozdravili ravnateljica Agencije ZADRA NOVA, Marina Dujmović Vuković te zamjenik župana Zadarske županije, Šime Mršić, dok su projekt predstavili voditeljica projekta Ivana Štulina, savjetnica na ugovorenom projektu u Odjelu za provedbu programa i projekata Agencije ZADRA NOVA te Vedran Martinić, ravnatelj Jadranskog edukativno-istraživačkog centra za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora – ATRAC-a.
Glavni cilj projekta PEPSEA je povećati stupanj zaštite mora i priobalja od onečišćenja s brodova, platformi i kopnenih izvora onečišćenja te zaštititi način života stanovništva uz obalno područje Jadranskog mora i očuvati biološku raznolikost jadranske regije. Plan intervencije uključivat će prevenciju, hitne intervencije i mjere oporavka kako bi se spriječilo onečišćenje kada je to moguće i smanjenje posljedica ako se onečišćenje ne može izbjeći.
Partneri će raditi na stvaranju Registra zatvorenih dijelova mora koji su podložni opasnostima onečišćenja te na razvoju i primjeni metodologije za izradu detaljnih planova intervencija uz razvoj tehnologije za učinkovito čišćenje onečišćenja mora u zatvorenim dijelovima mora. Hrvatski i talijanski partneri nastojat će pridonijeti povećanju sigurnosti programskog područja - Jadranskog mora, od prirodnih katastrofa i katastrofa uzrokovanih ljudskim djelovanjem, uz posljedičnu prednost za sektor ribarstva i turizma, a s primjenjivim referentnim modelom i u drugim morima.
U sklopu projekta nabavit će se oprema za nadzor, među kojom su i dronovi kojima će se nadzirati zadarski akvatorij u skladu s najnovijim tehnologijama. Oprema će biti na raspolaganju Operativnom centru Zadarske županije za provedbu plana intervencija kod iznenadnih onečišćenja mora u Zadarskoj županiji.
Projekt PEPSEA ukupne vrijednosti 2, 9 milijuna eura sufinancira se iz programa Interreg V-A Italija-Hrvatska.
Uz Agenciju ZADRA NOVA, partneri s hrvatske strane su Jadranski edukativno-istraživački centar za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora - ATRAC, Splitsko-dalmatinska te Šibensko-kninska županija, dok su s talijanske strane partneri Konzorcij za istraživanja iz Ferare, Regionalni park Po Delta Veneto, Gospodarska komora Bari i Agencija za zaštitu okoliša iz Venecije.
Konferenciji je prethodio dvodnevni sastanak partnera, održan 20. i 21. svibnja 2019. godine također u Code Hub-u Zadar, a predstavnici partnera ujedno su nazočili i početnoj konferenciji.