tr?id=1052675661447439&ev=PageView&noscript=1 URGENTNI PROGRAM POTRESNE OBNOVE - besplatan online priručnik građevinskih inženjera

12 godina s Vama!

URGENTNI PROGRAM POTRESNE OBNOVE - besplatan online priručnik građevinskih inženjera

Foto: UPPO
Odmah nakon potresa Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska komora inženjera građevinarstva pokrenuli su izradu Priručnika za radove na sanacijama dimnjaka i zabatnih zidova

Potres koji je pogodio Zagreb 22. ožujka 2020. godine u 6 sati i 24 minute bio je magnitude 5,5 prema Richteru i intenziteta VII. stupnja MCS ljestvice u epicentru. U 7 sati i 1 minutu dogodio se i naknadni potres magnitude 5,0. Taj zagrebački potres najviše je oštetio građevine stambene namjene te zgrade fakulteta, škola, dječjih vrtića i bolnica.

 

Nakon potresa uočen je velik broj znatno oštećenih i srušenih dimnjaka i zabatnih zidova, pri čemu je pretežiti dio krovne konstrukcije i pokrova ostao u funkciji. Takva situacija zahtijeva izrazito hitnu obnovu teško oštećenih struktura tavanskih elemenata iz nekoliko razloga: otklanjanje neposredne opasnosti od (polu)urušenih struktura tavana (zidovi, dimnjaci, tavanske atike), stavljanje dimnjaka u funkciju, rekonstrukcija (polu)urušenih zidova tavana, sanacija lokalnih oštećenja krovne konstrukcije i pokrova, sve s ciljem da se omogući povratak stanara.

 

Odmah nakon potresa Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska komora inženjera građevinarstva pokrenuli su izradu Priručnika za radove na sanacijama dimnjaka i zabatnih zidova, kako bi se olakšala i ubrzala njihova obnova ali na tehnički ispravan način.

 

Potreba donošenje Priručnika za sanaciju navedenih struktura temelji se na činjenici da nestručna obnova dimnjaka i zabatnih zidova može dovesti do njihovoga ponovnog rušenja u sljedećem potresu.

 

Priručnik je podijeljen u deset poglavlja:

1. Općenito o urgentnom programu obnove;

2. Dimnjaci;

3. Tavanski zidovi;

4. Krovne konstrukcije;

5. Elementi graditeljske baštine;

6. Manji neodgodivi zahvati sanacije;

7. Podupiranja;

8. Troškovnici;

9. Projektiranje i nadzor;

10. Primjeri i detalji tehničkih rješenja.

 

U prvom su poglavlju detaljno objašnjene razine obnove te koraci žurnih radova koji se moraju provesti. Razine obnove, koje su detaljno razrađene u priručniku, bit će sastavni dio Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području grada Zagreba i okolice (Zakon) koji je u trenutku pisanja priručnika u fazi donošenja.

 

Izdavači priručnika su: Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska komora inženjera građevinarstva, a urednici Prof.dr.sc. Stjepan Lakušić i Nina Dražin Lovrec.

 

Priručnik besplatno preuzmite ovdje

Publisher:
gradimozadar.hr