Konferencija je okupila preko 800 sudionika koji su cijeli dan imali prilike slušati najnovije informacije vezane uz teme: post-potresne obnove zgrada pod kulturnom zaštitom, konzervatorske smjernice, primjere uspješne obnove, primjene novih tehnologija, potresne otpornosti i energetske učinkovitosti.
Institucionalni partneri konferencije bili su: Ministarstvo kulture i medija te Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, a zeleni partner Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Nakon dviju stručnih prezentacija Ministarstva, jedne koja je otkrila izazove obnove graditeljskog nasljeđa nakon potresa i druge u okviru koje je prezentiran program energetske obnove zgrada, uslijedila je izrazito zanimljiva panel rasprava.
Panel „Post-potresna obnova višestambenih zgrada pod kulturnom zaštitom - privilegija, pravo, obaveza ili odgovornost?“ moderirala je Vedrana Likan. Na panelu su se okupili predstavnici najrelevantnijih institucija te su zajednički raspravljali o ključnim pitanjima i aktualnim temama. Na panel su se odazvali sljedeći govornici:
· Irena Križ Šelendić, dipl.ing.građ., v.d. ravnatelja, Ministarstvo prostornoga uređenja graditeljstva i državne imovine
· Davor Trupković, dipl. ing. arh., glavni konzervator, Ministarstvo kulture i medija
· dr.sc. Luka Korlaet, dipl.ing.arh., zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba
· Marijana Sironić, dipl.ing.arh., pročelnica Gradskog zavoda za zaštitu spomenika i kulture
· Božana Ojvan-Soldo, dipl.ing.građ., savjetnik ravnatelja, Fond za obnovu
· Domagoj Šešok, direktor tehničkog sektora, GSKG
· Igor Kordić, predstavnik suvlasnika, Svačićev trg – Kuća Slavex, arh. Viktor Kovačić
Nakon izrazito zanimljive i konstruktivne rasprave u nastavku programa Konferencije uslijedilo je nekoliko stručnih prezentacija GBC članova – Mapei, Baumit, Ytong i Alu König Stahl, koje su pokazale inovativna tehnička rješenja, kvalitetne materijale te primjere uspješne obnove zaštićenih zgrada. Kroz prezentaciju Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost saznalo se više o mjerama gospodarenja otpadom na potresom pogođenom području.
Nadalje, program se nastavio kroz još 2 stručne prezentacije, koje su se bavile izazovima i prilikama cjelovite obnove te konstrukcijskim odlukama kada se radi o zaštićenim zgradama.
Također, prezentiran je ClimBuild projekt koji Savjet trenutno provodi, a predstavljena su i 3 izvrsna primjera dobre prakse - Grad Dubrovnik, potresom pogođena područja u Sloveniji i Italiji s naglaskom na zgrade zaštićene kulturne baštine.
Glavni sponzori konferencije bili su: Mapei Croatia, Baumit, Ytong porobeton te Alu König Stahl.
Stručni partner Konferencije bila je Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava, a srebrni sponzor tvrtka Saint-Gobain.
Konferenciji su podršku dali i brojni pokrovitelji, projekti i medijski partneri.