
Arata Isozaki, ugledni japanski arhitekt, urbanist i teoretičar, izabran je kao dobitnik Pritzkerove nagrade za arhitekturu za 2019. godinu, koja je međunarodno poznata kao najviša čast arhitekture.
Arata Isozaki
Nagradu je osnovala Pritzkerova obitelj u Chicagu preko Hyattove zaklade 1979. godine. Dodjeljuje se godišnje i često se naziva "Nobelom u arhitekturi" i "najvećom čašću profesije".
Nagrada se sastoji od $ 100,000 (US) i brončane medalje. Riječ je o nagradi koja je međunarodno poznata kao najviša čast arhitekture.
Ōita Prefectural knjižnica, fotograf Yasuhiro Ishimoto
Dobitnik nagrade Arata Isozaki rođen je u Ōiti na otoku Kyushu u Japanu 1931. prije početka Drugog svjetskog rata. Imao je 14 godina kad su bombardirani Hiroshima i Nagasaki, te se nadovezao na teoriju da, iako su zgrade prolazne, trebale bi zadovoljiti osjetila korisnika koji trenutno prolaze kroz i oko njih. - Kad sam bio dovoljno star da počnem razumijevati svijet, moj je rodni grad izgorio. Preko obale, atomska bomba bačena je na Hirošimu, pa sam odrastao u blizini nulte točke... Bila je u potpunim ruševinama, i nije bilo arhitekture, zgrada, pa čak ni grada. Okruživale su me tek barake i skloništa. Tako je moje prvo iskustvo arhitekture bilo praznina arhitekture i počeo sam razmišljati o tome kako bi ljudi mogli obnoviti svoje domove i gradove.-
Domus: La Casa del Hombre, fotograf Hisao Suzuki
Isozaki je demonstrirao svjetsku viziju koja je bila ispred svog vremena i omogućila dijalog između Istoka i Zapada. Pojavio se kao međunarodni lider u arhitekturi osamdesetih godina, sa svojom prvom prekomorskom komisijom, Muzejom suvremene umjetnosti, Los Angeles (1981-1986 Kalifornija, SAD).
MOMA Gunma, fotograf Yasuhiro Ishimoto
Drugi istaknuti međunarodni radovi, od njegovih više od stotinu izgrađenih projekata, su: Palau Sant Jordi (1983-1990 Barcelona, Španjolska), dizajnirana za ljetne olimpijske igre 1992 .; Team Disney Building (1987-1990, Florida, SAD); Shenzhen Kulturni centar (1998-2007 Shenzhen, Kina); Pala Alpitour (2002-2005 Torino, Italija), stadion za hokej na ledu za zimske olimpijske igre 2006. godine; Središnja akademija likovnih umjetnosti, Muzej umjetnosti (2003-2008 Peking, Kina); Toranj Allianz (2003-2014 Milan, Italija); Katarski nacionalni kongresni centar, (2004-2011 Doha, Katar); Šangajska simfonijska dvorana (2008-2014. Šangaj, Kina); i Muzej provincije Hunan (2011-2017 Changsha, Kina).
Ceramic Park Mino, fotograf Hisao Suzuki
Jasno je da je on jedna od najutjecajnijih figura u suvremenoj svjetskoj arhitekturi koji konstantno istražuje, ne boji se promijena i isprobavanja novih ideja. Njegova arhitektura počiva na dubokom razumijevanju, ne samo arhitekture već i filozofije, povijesti, teorije i kulture. On je okupio Istok i Zapad, ne kroz mimikriju ili kao kolaž, već kroz kovanje novih puteva. On postavlja primjer velikodušnosti jer podržava druge arhitekte i hrabri ih na natjecanjima ili kroz suradničke radove. Zbog svih tih razloga, Ocjenjivački sud za nagrade Pritzkerove arhitekture izabrao je Arata Isozaki kao Laureata 2019. godine.
Pala Alpitour, fotograf Alessandra Chemollo
Kitakyushu Centralna knjižnica, fotograf FUJITSUKA Mitsumasa
Kitakyushu centralna knjižnica, fotograf Yasuhiro Ishimoto
Qatar Nationalni Convencijski centar, fotograf Hisao Suzuki
MoLA, fotograf Yasuhiro Ishimoto
Shanghai Symphonijska dvorana, fotograf Chen Hao
Art Tower Mito, fotograf Yasuhiro Ishimoto
Nara Centennial dvorana, fotograf Hisao Suzuki