tr?id=1052675661447439&ev=PageView&noscript=1 KAKO KONTROLIRATI POTROŠNJU ENERGENATA U ZGRADAMA I SMANJITI POTROŠNJU VODE EFIKASNIM UPRAVLJANJEM?

11 godina s Vama!

KAKO KONTROLIRATI POTROŠNJU ENERGENATA U ZGRADAMA I SMANJITI POTROŠNJU VODE EFIKASNIM UPRAVLJANJEM?

Green Building Professional
Foto: HRVATSKI SAVJET ZA ZELENU GRADNJU
Održana predavanja u sklopu Green Building Professional edukacije na temu pravilnog dizajna rasvjete i efikasnog upravljanja vodnim resursima.
U četvrtak i petak, 28. i 29. travnja 2016. godine održani su moduli na temu: „Pametne zgrade i dizajn rasvjete, KNX”  te  „Održivo i efikasno upravljanje vodnim resursima“ u sklopu 5. generacije Green Building Professional edukacije 2015/2016 u Zagrebu.
Predavanja s tematikom dizajna rasvjete i efikasnog upravljanja vodnim resursima privukla su preko 40 arhitekata, projektanata i ostalih zainteresiranih skupina.
 
Nositelji 9. modula pod nazivom: „Pametne zgrade i dizajn rasvjete, KNX” bili su Dorin Beu, predsjednik Rumunjskog nacionalnog odbora za Rasvjetu koji je polaznicima predavanja prenio osnovna znanja o lampama i ostalim rasvjetnim tijelima te Renato Krikšić, predsjednik uprave HFC grupe, koji je posebnu pozornost posvetio KNX-u, svjetskom otvorenom standardu za upravljanje poslovnim i stambenim objektima, službeno priznatom u svijetu i u RH (EN 50090, ISO / IEC 14543), OSI-baziranom mrežno-komunikacijskom protokolu za automatizaciju u zgradama. Krikšić polazi od konstatacije da kontrola sustava rasvjete, zasjenjivanja, sigurnosnog sustava, sustava upravljanja energijom, grijanja, hlađenja i ventilacije, sustava signalizacije, nadgledanja, upravljanja objektom i sl. omogućuje znatne uštede energije, kako u privatnim objektima, tako i, posebice, u javnim i komercijalnim sustavima. A upravo je energetska učinkovitost bitan i nezaobilazan čimbenik zelene gradnje te preduvjet održivosti građevine. Dr. Beu je kroz niz tehničkih segmenata objasnio zašto je svjetlo važan čimbenik zelene gradnje, kako u smislu ušteda, tako i u pogledu kvalitete svjetla i njegovog utjecaja na ljudsko zdravlje. Upravo je s time povezan važan aspekt zelene gradnje koji se odnosi na skupinu uvjeta koji utječu na kvalitetu boravka korisnika u određenoj zgradi - poznatiji kroz krilaticu „Health and Wellbeing“.

„Voda, bitan preduvjet za život, je oskudan i neravnomjerno raspoređen resurs na Zemlji“ ističe dr. Klaus Lanz, glavni predavač na modulu „Održivo i efikasno upravljanje vodnim resursima“. „Čovječanstvo vrlo intenzivno koristi ovaj za život neophodan resurs u poljoprivredi, industrijskoj proizvodnji i proizvodnji energije. Ljudsko stanovanje je još jedna važna aktivnost koja utječe na vodu, jer mijenja rijeke i krajolike, te preraspodjeljuje i zagađuje vodu u velikim razmjerima. Stoga bi izgradnja i obnova gradova trebala imati za cilj svođenje na najmanju mjeru negativnih učinaka na vodu i vodne sustave“ – naglašava dr. Lanz. Nadalje, poanta je mudro i učinkovito korištenje vode, kako bi se spriječilo i smanjilo zagađenje vode, te stvaranje gradskog okoliša koji njeguje jednako sustav vode prilagođen lokaciji kao i zdravu gradsku klimu. Također, dr. Lanz ističe: „Voda je ključan element u raznim zelenim sustavima certificiranja zgrada koji se koriste diljem svijeta, a koji za cilj imaju poboljšanje standarda u zgradama u skladu sa zdravim i ekološki snažnim urbanim razvojem“. Pokrovitelj ovog predavanja je bila tvrtka Hansgrohe d.o.o.

Edukaciju o zelenoj gradnji, koja stvara već 5. generaciju stručnjaka zelene gradnje, niz godina podupiru Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja RH, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode RH i Hrvatska komora arhitekata. Mediji koji podržavaju edukaciju su 24 sata, gradimozadar.hr, gradimo.hr. 

Izvor: Hrvatski savjet za zelenu gradnju
Publisher:
gradimozadar.hr